Co se děje
Článek

Pořádná porce autentického Řecka v Praze

Zažijte atmosféru pravé řecké restaurace. Šumění moře, šťavnatá masa, lahodné mořské plody, olivy… Dobře, bude to bez šumění moře, ale veškeré delikatesy a pokrmy řecké kuchyně máte na dosah ruky. A ještě mnohem víc. Aneb přijměte naše pozvání do autentické řecké restaurace Filema v Praze 5 Košířích.

Řecké slovo "filevo" znamená doslova pohostit. Odtud název restaurace Filema a věřte, že Řekové mají pohostinnost v krvi. Přesvědčí vás o tom i sympatičtí majitelé - bratři Giorgos a Giannis Zavalianisové. Ti se rozhodli vybudovat v Praze místo, které vás přenese někam na řecký ostrov, donutí vás trošku zpomalit a dá vám možnost vyzkoušet, co nabízí řecká kuchyně. A nejsou to zdaleka jen tzaziki.

Šéfkuchař Giannis Marakas vás touto voňavou a lahodnou kuchyní provede. Základem jsou prvotřídní řecké suroviny - olivový olej, čerstvá zelenina, ryby, mořské plody a sůl a  jednoduchost ve vaření. A pokud chcete zažít to pravé Řecko, vyzkoušejte autentické řecké stolování, kterému se říká mezedes. Jde o spoustu malých pokrmů, které se položí doprostřed stolu a vy jednoduše ochutnáváte, konverzujete a žijete tady a teď. Zkuste při objednávce říct "řecká hostina" a uvidíte, co se stane.

K navození pravé řecké atmosféry pomůže také jednoduché prostředí v klasické modrobílé kombinaci a krásná zahrada. Jakmile se za vámi zavřou dveře, zapomenete, že jste v Praze.

Určitě vyzkoušejte i klasickou řeckou anýzovou pálenku a vypít ji se slovy Jámas! Což samozřejmě znamená Na zdraví!

A když jsme u těch řeckých slovíček, je důležité vědět, že ano se řecky řekne ne a naše ne je óchi.

A možná se vám budou hodit i následující výrazy a fráze:  

Dobrý den. - Kali méra.

Na shledanou. - Chérete.

Děkuji, je to velmi dobré. - Efcharistó íne polí kaló.

Ještě jednu láhev, prosím. -  Akóma ena bukali parakaló.

Přineste mi, prosím, účet. - Mas férnete to logharjazmó parakaló.

A my už vám jen popřejeme, ať si z Filemy odnesete skvělé zážitky a přenesete se prostřednictvím autentického jídla až na Peloponéský poloostrov. Kalí órexi! (Dobrou chuť!)

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také