Co se děje
Článek

Kam na Oktoberfest? Německá tradice dorazila do Česka.

Oktoberfest, je jedním z největších a nejznámějších svátků piva na světě. A k říjnu máloco patří tak jako tato slavnost piva. Ale odkud se vlastně tato tradice vzala? Navíc už dávno překročila hranice Německa a my vám řekneme, kde si dobré pivo vychutnat, aniž byste museli překročit hranice České republiky.

Původ Oktoberfestu 

Oktoberfest má své kořeny v Mnichově, Německu, kde byl poprvé uspořádán v roce 1810 na počest svatby prince Ludvíka a princezny Therese. Původní oslavy se konaly na louce zvané Theresienwiese, což je místo, kde se festival koná dodnes. Za více než 200 let své existence se Oktoberfest rozrostl a stal se 16denní oslavou piva, tradiční německé kuchyně a lidových her.

O čem je Oktoberfest? 

Hlavním lákadlem Oktoberfestu je samozřejmě pivo, konkrétně speciální "Festbier", které je vařeno speciálně pro tuto příležitost mnichovskými pivovary. Kromě piva je festival známý tradičními bavorskými jídly jako jsou klobásy, pražené kuře, preclíky a další. Návštěvníci se mohou těšit také na různé atrakce, jako jsou horské dráhy, střelnice a tradiční německé hudební vystoupení.

Oktoberfest mimo Německo 

Přestože má Oktoberfest své kořeny v Německu, jeho popularita dnes přesahuje německé hranice. Moderní Oktoberfesty se konají po celém světě, od USA až po Asii. A není divu, že tento trend zasáhl i Českou republiku. Češi, známí svou láskou k pivu, rychle přijali koncept Oktoberfestu a začali pořádat vlastní verze tohoto festivalu.

A teď už jen tipy, kam se v našem kraji vydat na nejlepší Oktoberfest! 

Oktoberfest 2023 v Brně

Již třetí ročník venkovního OKTOBERFESTU se vrací 8.9.2023 od 14:00 do 22:00 na adrese Jarmily Kurandové 121/8, Brno v ŠOLC Design cafe & showroom, a to s dobročinným úmyslem. Vstupenky za 50 Kč nejenže pomohou malé Ivušce, ale také nabídnou šanci na hodnotné ceny v tombole. Návštěvníci se mohou těšit na bavorské speciality, pivo, živou hudbu na harmoniku, různé soutěže a dobročinnou tombolu. Kdo přijde v tradičním bavorském kostýmu, dostane dárek a má šanci stát se králem či královnou Oktoberfestu. 

Kdy a kde?

pátek 8. září od 14:00, ŠOLC design cafe & showroom, Brno

Oktoberfest v Mattes restauraci

Svůj Oktoberfest nabídne i Praha 4 a nepochybujte o tom, že pivo poteče proudem. Pochutnat si budeme moct třeba na Paulaner Munich Bier nebo na bavorských specialitách.

Kdy a kde?

18.-22. září 2023, Mattes Restaurace

Holešovický Octoberfest 2023

Festival koncentrované radosti, skvělého bavorského piva čepovaného do tupláků, i stylových dobrot. Ochutnáte tradiční německá piva vařená speciálně pro Oktoberfest a typické bavorské pochoutky, jako jsou preclíky, ředkvičky, pomazánka Obatzda nebo bavorské klobásy. Stylové oblečené vítáno.

Kdy a kde?

20.-23. září 2023, Foodtruck Point, Holešovice


V. Počernický Oktoberfest

V historických prostorách Počernického pivovaru se chystá již páté pokračování oblíbeného svátku piva a gastronomie - Počernický Oktoberfest. Vychutnejte si osvědčené Počernické pivo, sládkovy unikátní speciality a širokou nabídku tradičních jídel, mezi kterými nebudou chybět vdolky, grilované klobásky, eintopf či špecle. K tomu všemu se můžete těšit na pivní soutěže a živou hudbu. Přijďte mezi 11. a 22. říjnem a zaručujeme, že se u nás nebudete ani chvilku nudit!

Kdy a kde?

11. 10. od 15:00 do 22. 10. V 0:00, Počernický Pivovar

Oktoberfest v BeerCheckpointu u Přívozu

Pivo, hospůdka a říjen. Co může symbolizovat tento období lépe než Oktoberfest? Přijďte na unikátní víkendové oslavy v atmosféře Oktoberfestu. Plné sklenice piva a jídlo v tradičním duchu je samozřejmostí.

Kdy a kde?

14. 10. od 11:00 do 15. 10. V 21:00, Beercheckpoint U Přívozu

Oktoberfest je nejen oslavou piva, ale také spojením kultury, tradice a komunity. Ačkoli má svůj původ v Mnichově, jeho duch a atmosféra oslovily lidi po celém světě. V České republice, zemi s bohatou pivní tradicí, dává pořádání Oktoberfestu naprostý smysl.

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také