Co se děje
Článek

Pojďte s námi do sauny

Venku mrzne, až praští? Zahřejte se ve finském stylu 

Většina z nás dobře ví, že sauna se zrodila ve Finsku, kde ji najdete téměř v každém domě. Je neodmyslitelnou součástí tamní kultury. Na samém začátku ale byla klasická parní lázeň

První zmínky o takzvané kouřové sauně, jejíž interiér byl zcela černý od sazí vzniklých z dýmu, sahají do 11. století. Poté, co se místnost zahřála na požadovanou teplotu, bylo nutné ji vydrbat. Ve Finsku kupodivu tento nejstarší druh sauny najdeme na několika místech dodnes.

Už v té době byste našli veřejné sauny nejen ve městech, ale i na většině vesnic. A nesloužily jen pro účel jim primárně daný, ženy v nich také přiváděly na svět své potomky. Raritou v této zemi je i sauna umístěná téměř jeden a půl kilometru pod zemí. 

Za návštěvou sauny se můžete vydat i do Ruska, Švédska nebo Estonska. Ty ruské jsou finským velmi podobné, rozdíl je ale v tom, že prostředí je zde vlhčí. Důvodem je to, že voda, již Finové používají jen k chlazení kamenů, v Rusku slouží i k mytí těla. A rádi při tom popíjejí svůj po vodce druhý nejoblíbenější nápoj, čaj. Existuje ale i země, kde se pro saunování využívá zcela obrácený postup, než je obvyklé. V Japonsku se totiž milovníci této zdraví prospěšné činnosti nejdříve řádně napaří a ohřejí v horké vodě, a až poté si dopřávají ochlazení v podobě studeného vzduchu.  

Saunování se ale v potních chýších odpradávna velice rádi oddávali i severoameričtí Indiáni. Kameny rozpálili do červena přímo v interiéru k tomu určené chýše. Poté je polévali vodou a tím vznikala pára. Pochopitelně byste se zde nesetkali s názvem sauna. Jednalo se tradiční očistný a léčivý rituál známý jako inipi, tedy zpěv matky země. Zpravidla jej vedl nejuznávanější člen kmene, kterým byl medicinman, tedy šaman. 

Pro Slovany pak objevil kouzlo sauny Ibráhím ibn Jákúb, ale zmínku o ní bychom našli také v díle břevnovského mnicha, který se jmenoval Kristián. Ve svém díle Život a umučení svatého Václava informuje o tom, že vůdce vrahů byl nalezen mrtvý v parní lázni.  

Druhy sauny 

Finská sauna - osvědčená klasika. Teplota se zde pohybuje kolem 85 až 110 stupňů, vlhkost vzduchu je minimální, jen kolem deseti procent. V sauně stojí saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 stupňů Celsia, ale existují také sauny dosahující teploty 130 až 140 ˚C. Obecně platí, že největší horko je na nejvýše umístěné lavici. Je vhodná pro všechny, kdo netrpí srdečními a cévními problémy, vysokým či kolísavým krevním tlakem. 

Infrakabina, které se někdy nesprávně říká infrasauna, používá místo tradičních kamen infrazářiče. Mnohdy je součástí fitness center, protože má schopnost nahřát svalovinu před plánovaným tréninkem. Teplota je zde nižší než v sauně finské, pohybuje se v rozmezí 45 - 60 stupňů Celsia. Není vhodná pro těhotné ženy a ty, které mají voperované prsní implantáty, navštěvovat byste ji neměli ani po implantaci umělého kloubu. Naopak je doporučována před kosmetickým ošetřením pleti nebo pobytem v chladném ovzduší. 

Solná sauna je vynikající pro ty, kdo se saunováním teprve začínají. Příjemně zvláčňuje pokožku a teplota zde dosahuje příjemných 40 až 50 stupňů. Příjemný odpočinek poskytují dřevěné rošty, působivým prvkem je stěna sestavená ze solných cihel. 

V parní sauně si zase dopřejete prohřátí při téměř stoprocentní vlhkosti vzduchu, teplota sahá maximálně k 60 stupňům. Díky svým vlastnostem zatěžuje organismus méně než ostatní druhy saun a zpravidla si ji mohou dovolit i ti, jimž lékaři nebyla klasická varianta doporučena. 

Rady a tipy pro příjemné saunování 

Do sauny vstupujte bez šperků a odložte i hodinky. Jediné, co budete potřebovat, jsou ručníky a mycí prostředky, případně pantofle.  

Před a po sauně se nedoporučuje kouřit. Tekutiny, jichž se tělo zbavilo, doplňte neslazenou minerálkou bez bublinek. Dát si můžete i šťávu z čerstvého ovoce nebo zeleniny či bylinný čaj. Na alkohol ale zapomeňte. 

Bezprostředně po sauně nesportujte, naopak, pomalá procházka a následný relax v podobě spánku je ideální. 

Před vstupem do sauny se důkladně osprchujte. 

Prohřátí a ochlazování je dobré třikrát zopakovat.

Když si nejste jisti, jak správně postupovat, požádejte o pomoc proškolený personál.

Netradiční sauny

Hokej a sauna? Ano! 

Představte si ten neskutečný relax.  Jdete na svůj oblíbený hokejový tým a jejich zápas sledujete ze sauny. Pokud si tento zážitek chcete dopřát, budete muset vyrazit do Finska. V Helsinki’s Hartwall Arena si můžete pronajmout skybox s již zmíněnou saunou. Největším boxem je Skybox 408, kam se vejde až 72 lidí.  V sauně se ovšem budete muset vystřídat, všichni najednou se tam nevejdete.

Sauna na lodi v centru Prahy. 

Pražská náplavka žije nejvíce v létě, ne však lázně na lodi, kterým sezóna začíná v říjnu. Paluba Lodi (A)void vám poskytne saunu s kapacitou 16 osob. Jedinečného genia loci dává místu možnost ze sauny skočit přímo do řeky Vltavy.

Plující sauny, aneb udělej si sám. 

Na finských jezerech můžete často vidět plující sauny. Uhodnete hlavní výhodu takové sauny? Je to nadstandardní pohodlí, neboť nemusíte nazí a bosí chodit za ochlazením k jezeru či řece, ale skočíte do vody rovnou z raftu. Dobrá zpráva je, že si plující saunu budete schopni při troše šikovnosti vyrobit sami.

Sauna na střeše továrny. 

Saunování pod hvězdami s výhledem na Hradec Králové vám dopřeje jedinečný zážitek, který můžete spojit s nejrůznějšími ceremoniály. Věděli jste, že si v sauně můžete užít i saunové divadlo?

Privátní sauna. 

Chcete si saunování a relax opravdu užít? Zarezervujte si privátní saunu, tuto možnost nabízí většina wellnes a spa center či saunových světů. Uvidíte, že vaše saunování získá nový rozměr. 

 

O tom, že wellness není jen vířivka si můžete přečíst v dalším článku.

chata sauna

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.