Co se děje
Článek

Steaková encyklopedie

Máte rádi steaky? Haha, že se ptám ty má rád skoro každý.

T-bon, sirloin, tanderlion, hanger, rib eye je jen začátek řady steaků, na které můžete v restauraci či v řeznictví narazit. Ať už máte mlsný jazýček na krvavý či propečený, grilovaný nebo steak pečený na pánvi, mnohé záleží na výběru masa. 

Výběr masa je velmi důležitý. Vše začíná už na farmě. Zásadní je, aby hovězí dobytek byl správně živen a mohl mít volný pohyb. Pokud je maso z české farmy, je to bonus navíc. Víte tak, že váš steak necestoval tisíce kilometrů, než dorazil k vám na talíř. 

Na správný výběr masa se sousředí tým z Bejk Buu. Ve svém řeznictví prodávají maso výhradně z českého chovu. Maso sami bourají a když už maso neprodají v celku na pořádný steak, zpracují ho a vyrobí z něj lahodnou uzeninu. 

Pokud si na vaření netroufáte, nevadí! Bejk buu má totiž hned vedle řeznictví stejnojmennou restauraci

Druhy steaků

Jako první tu máme T - bone steak je to jeden z nejlepších steaků. Tento steak tvoří kousek ze svíčkové a kusek z nízkého roštěnce. 

Dosti podobný mu je Porterhouse steak. Má ale větší podíl svíčkové. Převážně se krájí na 7 centimetrové plátky a jeho váha není menší než jeden kilogram.

Tanderlion je steak ze svíčkové. Má jemnou strukturu a je obzvlášť křehký. Pokud jste tento steak správně upravili můžete jej krájet vidličkou.

Teď tu máme velmi slavný Rib eye steak. Steak je z vysokého roštěnce. Díky typickému tukovému krytí je šťavnatý a plný chuti. 

Steak, který je nejlepší ugrilovat je Sirloin, jeho chuť je velmi jemná. Krájí se z nízkého roštěnce, na plátky o šířce 2,5 centimetru. Zajímavostí je, že se nechává viset až 50 dní.

Nesmíme opomenout známý Flank steakje ze spodních břišních svalů, neboli pupku. Je to velmi vláknité maso, které potřebuje dobře vyzrát, aby se uvolnila svalovina a tím pádem maso zkřehne.

Rump steak je z květnové špičky, která se nachází v horní části hovězího masa. Má jemná svalová vlákna, proto je maso krásně čisté oproti rib eye steaku. 

To nejlepší nakonec a tím je Hanger steak, říkávalo se jí "řeznická panenka", dříve jí lidé příliš neznali, a tak se téměř neprodávala. Správný řezník ovšem veděl, že je to velká delikatesa. Tohle maso je ze svalového úponu bránice. Steak pomocí blány spojuje dva svaly. Říká se, že je to nejlepší steakové maso.

A co vy, zajdete si do Bejk Buu řeznictví, nebo raději na již připravený pořádný kus masa?

Na závěr si pojďme říct něco o stupních propečení

Raw

  • syrový steak bez jakékoliv tepelné úpravy. V restauraci si ho nedáte, používá se ale jako základ pro jiné pokrmy, například carpaccio či tatarský biftek

Blue rare

  • velmi jemně propečený steak s 1-3 mm slabými okraji a krvavým vnitřkem. Peče se při velmi prudké teplotě pouhých 30 sekund. Někdy se označuje také jako very rare.

Rare

  • jemně propečený steak, který se peče zhruba 2 minuty z každé strany. Uvnitř zůstává červeně zbarvený, směrem k okrajům chytá hnědé odstíny. Okraje jsou silnější a propečenější.

Medium rare

  • středně propečený steak s růžovým vnitřkem a postupným zabarvením do hněda. Peče se 3 minuty z každé strany a ve většině restaurací je automaticky připravují právě na tento stupeň.

Medium

  • u takového steaku převládá hnědá, popřípadě šedá barva, jen střed zůstává narůžovělý. Opéká se 4 minuty z každé strany.

Medium well

  • maso si nechává už jen pouhé zbytky narůžovělé barvy, jinak je téměř celé hnědé. Ztrácí skoro všechnu šťávu a mnohým lidem může připadat příliš suchý. Peče se zhruba 4,5 minuty z každé strany.

Well done

  • velmi oblíbený způsob přípravy v Brazílii, který je podle většiny světových kuchařů nepoživatelný. Peče se minimálně 5 minut z každé strany, následkem čehož je maso tuhé a celé zbarvené do hněda.

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také