Co se děje
Článek

Gastronomické radosti prázdnin: Oslavujeme letní svátky chuti

Prázdniny v plném proudu, slunce na obloze a teploty, které vás nutí hledat útočiště v chladivém stínu. Když se povalujete u bazénu nebo na pláži s oblíbenou knihou, nemůže chybět sklenka chladivého nápoje nebo porce lahodného jídla. Červenec a srpen jsou nejen synonymem pro dovolené, ale také měsíce plné gastronomických svátků. Hlavně tedy červenec. Od oslavy exotických koktejlů až po slastné dobroty, připravte se na cestu světem chutí a oslavě těch nejlepších kulinárních výtvorů.

Oslavte letní radosti s výjimečnými svátky, jako je den Piña Colada a den Mojita, které spadají na 10. a 11. července. Tyto dny se slaví doslova samy. Připomínají karibský původ oblíbených koktejlů a jejich nezbytnost při letních mejdanech. Piña Colada je národní nápoj Portorika od roku 1978 a znamená "tekutý ananas". Jeho sladké chutě vás okamžitě přenesou na tropický ostrov. Mojito je naopak nápoj kubánský, který je známý svou osvěžující kombinací limetky, máty a rumu. Bez ohledu na to, který koktejl preferujete, tato dvojice svátků slouží jako připomínka letního radování a nekončících prázdnin. A když zavřete oči, budete si připadat jako v Karibiku. Kam na dobré koktejly? Doporučujeme vyzkoušet The MonkeyBar, Adele Restaurant & Bar nebo tapas bar La Boca.

Den vína a sýru, který připadá na 25. července, je dalším významným dnem, který zasvěcujeme požitkům. Je to ideální příležitost prozkoumat různé kombinace chutí a textur, které mohou vytvořit víno a sýr. Tato tradice sahá až do starověkého Říma, kde bylo spojení vína a sýru považováno za základní součást hostin. Bez ohledu na to, zda preferujete sladké bílé víno se sýrem camembert nebo plné červené víno s modrým sýrem, tento den je určený pro pochoutkování a objevování nových chuťových kombinací. Skvělé kombinace zaručí La Boca, Chorvatský Mlýn nebo řecká restaurace Filema. A pokud jste milovníci konkrétních odrůd, počkejte si na srpen. 18. srpna si přijde na své milovníci burgundské odrůdy Pinot Noir a 30. srpna ti, co by pro dobrý Cabernet šli světa kraj.

29. července slavíme den lasagní, italského jídla, které je oblíbené po celém světě. Tento svátek slouží jako připomenutí toho, jak jednoduché ingredience, jako jsou těstoviny, sýr a ragú, mohou vytvořit něco skutečně výjimečného. Tradice výroby lasagní sahá až do středověké Itálie a tento den je výbornou příležitostí k tomu, abychom si připomněli, jak toto jídlo chutná a kde ho umí nejlépe. Asi nejznámějším milovníkem téhle pečené pasty je kocour Garfield. A co vy? Dali byste si? Dokonalé lasagne připravují třeba v Pizza a Pasta Restaurant Al Mulino v Počernicích. Jsou s telecím masem a rukolou a jsou naprosto delikátní. Anebo zkuste italskou restauraci s obchodem Festina Lente

A sladkou tečku na konec přináší konec července, konkrétně 30. července, protože se slaví den cheesecakeu. Tento slavný dezert, který má své kořeny v antickém Řecku, je dnes oblíbený po celém světě. Řečtí myslitelé zmiňovali sladký dezert z tvarohu a medu, který se podával sportovcům během prvních olympijských her v roce 776 př. n. l. Nicméně moderní formu cheesecakeu, kterou dnes známe a milujeme, lze připsat New Yorku. William A. Lawrence v roce 1872 experimentoval s výrobou sýru Neufchâtel a ačkoli jeho pokusy nebyly zcela úspěšné, vytvořil náhodou výjimečně chutný, nezralý sýr s krémovou strukturou. Tento sýr se začal prodávat pod názvem Philadelphia, bez kterého by cheesecake nebyl cheesecakem. A kde si ho dát? Doporučujeme vyzkoušet třeba Castle Residence.

PS: Tajný tip na závěr. Kdo rád mlsná, ale bojí se o svou formu, zkuste zdravé cheesecaky z Fit&Tasty. Nebudete litovat.


 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také