Co se děje
Článek

Čeští junioři přivezli z kulinářské olympiády dvoje stříbrné medaile

Na 26. ročníku IKA/Culinary Olympics, která se konala ve Stuttgartu, se český juniorský tým výrazně prosadil mezi světovou kulinářskou elitou. Tento čtyřdenní kulinářský festival přilákal přes 1 200 kuchařů z 55 zemí, kteří soutěžili v různých kategoriích, včetně juniorských a seniorských týmů, a nabídl divákům více než 7 000 menu. 

Podle Daniela Schadeho, prezidenta Německé asociace kuchařů (VKD) a organizátora události, se  stalo soutěží superlativů. S více než 7 000 připravenými menu a účastí kuchařů z celého světa se událost stala nejen oslavou kulinářského umění, ale také platformou pro výměnu kultur a tradic. Atmosféra byla od začátku do konce naprosto elektrizující a feedback od kuchařů, fanoušků i hostů byl jednoznačně pozitivní.

Úspěch zaznamenal i český juniorský tým pod vedením Lukáše Uhera a Honzy Horáka, který si odnesl dvě stříbrné medaile v náročných disciplínách "Restaurace národu" a "Chef's table", což je úžasný výsledek. Členové týmu ve složení Jonáš Slusarius, Martin Zábojník, Ondřej Kubů, Hana Budková, Martin Havlíček, Magdalena Murínová, Tomáš Uher a Veronika Hyklová bojovali jako lvi a z Německa si přivezli zážitky i nepřenositelné zkušenosti.

Jonáš Slusarius, kapitán juniorského národního týmu, který přivedl svůj tým k významnému úspěchu díky svému vedení a schopnosti udržet týmový duch i pod tlakem. "Porotci naší týmovost velmi dobře ohodnotili, byli jsme sladění a nebylo na nás znát rozhození," popisuje Jonáš dynamiku týmu během soutěže.

Magda Murínová, head pastry chef juniorského týmu, excelovala v cukrářských disciplínách a byla klíčovou součástí týmu. Její pečlivá práce a kreativita vytvářely základ pro úspěch v soutěži. "Pracovala jsem soustředěně a v klidu," sdílí Magda, jejíž výkony zaujaly nejen porotu, ale i diváky. 

Dalším členem týmu byl i Ondřej Kubů, který měl klíčovou roli v přípravě příloh pro jednu soutěžní disciplínu a výrobě fingerfood v druhé. Jeho práce byla nezbytná pro dosažení kulinářské dokonalosti, která pomohla týmu získat dvě stříbrné medaile. "Naše workflow byla skvělá, byli jsme jako jeden," popisuje Ondřej týmovou spolupráci a soudržnost, která byla evidentní během celého soutěžního procesu. Ondra nicméně neusíná na vavřínech. Připravuje se na soutěž kuchař roku na BidFood Expu letos v květnu. Má rád sporty, výlety a čas strávený s přítelkyní a rodinou. Stále se snaží zdokonalovat a posouvat své limity k co nejlepšímu výsledku. S výsledkem na restauraci národů je spokojený.

Honza Heřmánek, pravá ruka vedení, je rád, že mohl být součástí týmu. “Bylo skvělé vás pozorovat, jak jste sehraní a vzpomínal jsem na to, když jsme soutěžili za BidFood team. Také jsme toho spoustu zažili a je neuvěřitelné jak se to posunulo dál.” Hanka Budková si pochvaluje, že mohla pomáhat ostatním. “Chvílemi byl chaos, ale nakonec z toho mám dobrej pocit,” dodává. Pozitiva si odnáší i Martin Havlíček: “Jsem za restauraci národů velmi spokojen. I přes mírné zmatky při výdeji. Chef´s table trochu při výdeji vládl chaosem, ale nakonec jsem měl ze všeho dobrý pocit.” 

Martin Zábojník celou olympiádu shrnuje jednoduše: “Je to nejlepší výsledek za celý náš národní tým.” Nicméně neodpustil si nespokojenost, prý by to chtělo víc tréninků a názorů od zkušených kuchařů. “Příště do toho dáme víc, máme na to,” doplňuje.

IKA/Culinary Olympics je nejen soutěží kulinářských dovedností, ale i oslavou mezinárodní gastronomické komunity. Umožňuje mladým talentům ukázat své dovednosti na mezinárodním poli a získat cenné zkušenosti. Úspěch českého juniorského týmu na této prestižní události zdůrazňuje význam týmové práce, inovace a kreativity v kulinářském umění. Určitě doporučujeme sledovat jejich Instagram, aby vám neunikl žádný úspěch. 

Gratulujeme!

 

 

 

 

 

 

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také