Co se děje
Článek

Květnové gastro dny jsou tady

Je tady květen, otepluje se, všechno kvete a my opět přinášíme tipy na oslavy tohoto měsíce. Nicméně 1. Máj, Den vítězství či Den matek necháme stranou a podíváme se na ty svátky, které souvisí s naším oblíbeným tématem –⁠ jídlem. Co jsme pro vás vybrali tento měsíc?

10. května –⁠ Den krevet 

“Krevety jsou plody moře. Můžeš je grilovat, vařit, smažit, píct, pražit, dělaj se jako kebab po kreolsku, krém z krevet, se smetanou, s majonézou, s olejem, krevety s ananasem, s citrónem, kokosem, na pepři, polívky, dušený krevety, saláty, s bramborama, do hamburgerů, do sendvičů. A to je asi tak všechno,” říká o krevetách Forrest Gump ve stejnojmenném filmu. My však ještě doplníme, že tato lahůdka má i svůj den, a sice 10. května. Nejlépe ho oslavíme jejich konzumací. Krevety jsou oblíbené pro svou rychlou a snadnou přípravu, jsou lehké, zdravé a mají vynikající chuť. Existuje mnoho druhů krevet, nicméně v gastronomii se nejčastěji používají královské, tygří, obří nebo malé koktejlové krevetky. 

Při přípravě krevet je důležité odstranit střívko, které by jinak způsobilo hořkou chuť celého pokrmu. Krevety skvěle chutnají na česneku, s bílým vínem a limetkou, ale také se k nim výborně hodí asijské koření a zázvor. Anebo zkuste některý ze způsobu Forresta Gumpa.

Kam na ně? Navštivte osvědčené podniky s čerstvými mořskými plody, jako jsou podniky Festina Lente, Chorvatský mlýn nebo Aroma Quadrio. Čerstvost je totiž základ.

16. května – Den grilování

Den grilování je svátek pro všechny milovníky BBQ, který slavíme každoročně 16. května. Tento den nám připomíná oblíbenou aktivitu, která spojuje lidi a zlepšuje náladu a pocit v bříšku. Grilování je skvělý způsob, jak si vychutnat výborné jídlo a přitom trávit čas s rodinou a přáteli. Navíc gril surovinám dodá trošku jiné aroma a chuť než jiné způsoby přípravy. Při grilování je důležité najít správnou techniku, která vám bude vyhovovat. Přímé grilování se používá pro tenké kusy masa, zeleninu a ovoce, kdy je potravina připravena přímo nad zdrojem tepla. Tato metoda zvýrazní chuť jídla, ale vyžaduje bedlivé sledování, aby se jídlo nepřipálilo.

Na druhou stranu, pro větší kusy masa, které vyžadují delší dobu vaření, je lepší použít nepřímé grilování. Jídlo je umístěno mimo zdroj tepla, což vytváří rovnoměrnější teplotu a minimalizuje riziko připálení. K přípravě celých kuřat, krůt nebo prasátek se používá otočný rošt, který napomáhá rovnoměrnému ohřevu jídla. Žár pro grilování lze získat různými způsoby, včetně použití dřeva, uhlí, grilovacích briket nebo elektřiny. Moderní grily a grilovací podložky zvyšují bezpečnost a zdraví při grilování, protože oddělují potraviny od zplodin.

Takže proč nevyužít den grilování a nepozvat své blízké na skvělou grilovací oslavu plnou lahodného jídla a pohodové atmosféry? Anebo si to usnadněte a zajděte na grilované dobroty do námi vyzkoušených podniků. Bar-B-Q Restaurace by Bejku Buu nebo Opatovské terasy vás rozhodně nezklamou. Celou řádku grilovaných dobrot najdete samozřejmě i ve smíchovském království burgerů a americké kuchyně, které se jmenuje Bejzment. Pro další tipy, jak grilovat nebo kam vyrazit mrkněte na náš speciální grilovací článek.

16. května – Den bůčku

Den bůčku je národním dnem v České republice a slaví se každoročně 28. května. Bůček je vlastně vepřový bok, jedná se o hrudní část prasete s žebry až po pupek a je oblíbeným pokrmem v české kuchyni. Používá se ale nejen v ní, je oblíbenou surovinou i v kuchyni asijské. Bůček se často upravuje pečením, vařením, dušením i uzením. Pro některé konzumenty je příliš tučný, nicméně nesmíme zapomínat, že tuk je nositelem chuti. I proto je bůček lahodný a šťavnatý. A nebyli bychom my, abychom nepřidali obligátní tipy, kam na tento milovaný i nenáviděný kus masa zajít. Zajděte třeba na nadívaný vepřový bůček se špenátem a vařeným bramborem do BejkBuuTeplá kačka na Letné nabízí bůček pěti vůni nebo bůček poke don. Bůček s kroupovým risottem, medvědím česnek a nakládanou zeleninou si můžete dát v Altánech Kampa. Tipem na závěr je langoš s bůčkem, nakládaným zelím, hořčicí a okurka, na kterém si můžete pochutnat v Počernickém pivovaru.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také