Co se děje
Článek

Kde pro vás s láskou upečou vánoční cukroví a připraví štědrovečerní večeři?

Vánoce, Vánoce přicházejí... Už teď vás při představě Vánoc a pečení vánočního cukroví bolí hlava? Soutěž o to, kdo upeče nejvíc druhů, probdělé noci, zvuk plechů a o sebe cinkající vánoční tvořítka, mouka po celé kuchyni, "vůně" připáleného lineckého, všechno ulepené od marmelády. Klidný štědrý den si pamatujete už jen z dětství, kdy se o večeři a pohodovou atmosféru postarali rodiče? To ale nemusí být váš případ. Nechte si upéct vánoční cukroví nebo připravit štědrovečerní večeři od odborníků a nadšenců.

Tradice pečení vánočního cukroví sahá přibližně až do 16. stolení, ale u nás se historie začala psát až na začátku 19. století. Vánoční cukroví nebylo takové, jaké ho známe dnes. Na výrobu se používalo to, co bylo k dispozici, a tak jste mohli ochutnat postavičky z pečeného ovoce, které dětem nejdříve sloužily na hraní a později k jídlu. Mouka a cukr nebyli tak snadno k dostání jako je tomu dnes. Cukroví podobné tomu dnešnímu se začalo péct až později, v chudších rodinách neměli dostatek surovin a tak pekli cukroví "co dům dal". V majetnějších rodinách používali koření, dokonce takové které byste si v dnešním cukroví jen stěží představili, například česnek. Na Vánoce byl hodně využívaný med, hlavně na medové perníčky a to samozřejmě zůstalo dodnes.

Pamatujete si z dětství provoněnou kuchyň vánočním cukrovím, vykrajování, zpívání vánočních koled, rodinnou atmosféru a společné zážitky u pečení. V podvečer jste se těšili na večeři a pak už to vytoužené rozbalování dárků. Možná vám v dětství uteklo, jak se rodiče musí otáčet, aby vám vytvořili klidné Vánoce. A teď když jste sami dospělí, tak spíš přemýšlíte, jak si užít Vánoce se vším všudy a nezbláznit se z toho.

Ale my víme jak na to, stačí upéct jeden druh vánočního cukroví, abyste si navodili vánoční atmosféru. A nebo si provoňte domov zapálenou svíčkou s vůní skořice. A jak potěšit návštěvu, která čeká minimálně deset druhů výborného cukroví? Objednejte si cukroví od nadšenců, které pečení baví. A proč byste se jako zbytek rodiny nemohli dívat na pohádky místo obalování kapra? Můžete. Máme pro vás pár tipů na odborníky, kteří vám připraví vánoční cukroví, a nebo dokonce připraví výbornou štědrovečerní večeři.

Užijte si klidnou vánoční atmosféru a pochutnejte si na cukroví, které pro vás s láskou a nadšením připravují odborníci.

Letos pro vás máme pár tipů na Praze 1, Praze 2Praze 3, Praze 4Praze 5Praze 6, Praze 7Praze 8, Praze 9, Praze 10 nebo mimo Prahu

Praha 1

Brasserie The Julius, Senovážné náměstí 993/3, Praha 1

XMAS MENU 25-31.12.2023

 • Rybí bujabéza s mušlemi 140 Kč
 • Grilované kachní prso, pyré z červené řepy, topinambur, nakládaná šalotka, bramborové šulance 690 Kč
 • Pomalu pečené hovězí, krémová omáčka z kořenové zeleniny, domácí knedlík s petrželí, brusinky 540 Kč
 • Jablečný závin, vanilková zmrzlina, nakládané rozinky, šlehačka 180 Kč

The Mozart Prague, Karoliny Světlé 208/34, Praha 1

Brunch na sv. Štěpána 

Nechte se během svátků hýčkat a vychutnejte si skvělé jídlo s živou hudbou. Ponořte se do bohatého bufetu plného mořských plodů a lákavého výběru dezertů. Těšit se můžete na vynikající hlavní chody a volný přísun lehkého alkoholu po celou dobu brunche. Cena je 2990 Kč na osobu.

Kdy: 26. 12. 2023 | 13–17 h

Bohemia Goose, Vodičkova 682/20, Praha 1

Přijměte pozvání do restaurace Bohemia Goose a prožijte nezapomenutelné vánoční chvíle s jejich exkluzivním Vánočním menu. Nabízí vám jedinečné gastronomické zážitky, včetně lahůdek jako jsou šneci po pražsku, tradiční rybí polévka se zeleninou a máslovými krutony, houbový kuba, smažená vinná klobása s bramborovou kaší a lívance s borůvkovým žahourem. Přijďte od 24. do 26. prosince 2023 pochutnat.

Restaurant The Mozart Prague, Karoliny Světlé 208/34, Praha 1

V hotelu The Mozart Prague vás čeká nezapomenutelné vánoční období plné svátečních zážitků a kulinářských pochoutek. 

Program:

 • 1.–3. prosince: Charitativní adventní trh, kde se The Mozart Prague a Act for Others spojují pro dobrou věc. Vstupné 150 CZK (1. 12. 16–17 h) a 250 CZK pro Jazz Night (1. 12. 17–22 h), 150 CZK ostatní dny. Děti do 14 let zdarma.
 • 24. prosince: Štědrovečerní večeře v historickém prostředí hotelové restaurace 
 • 26. prosince: Vánoční brunch s bohatým výběrem pokrmů.

The Monkey Bar, Opletalova 1402/21, Praha 1

V The Monkey Baru pro vás na Vánoce připravují speciální zážitky. 24. a 25. prosince nabídnou čtyřchodové menu s aperitivem za 3000 Kč a možností párování s vybranými koktejly a víny za dalších 900 Kč. Vychutnejte si sváteční atmosféru s živou hudbou a novými trendy v mixologii.

Na stejné dny přichystali i vánoční brunch za 2200 Kč s neomezenou mimosou a punchem za 750 Kč. Přenechte přípravy a úklid Monkey týmu a užijte si sváteční pohodu.

Od prvního prosince navíc zvou na zimní terasu s vyhříváním, kde si můžete v teple užít zimní večery s horkým punčem. A celý prosinec se můžete těšit na zimní koktejly se švestkou a saké a na sváteční dezerty ve tvaru vánočních koulí, které si můžete vzít i domů.

Adele Restaurant, náměstí Republiky 660/6, Praha 1

Vánoce v Adele budou bohaté a připravili vám speciální nabídku, která slibuje skvělý kulinářský zážitek. Mají pro vás připraveny různé varianty vánočních menu včetně předkrmů jako je třeba burrata sýr nebo hovězí carpaccio, polévky jako bramborovo-pórková či dýňová krémová polévka a hlavní chody, kde nechybí kuřecí supreme nebo steak T-bone. K dispozici je také výběr těstovin, salátů a příloh. Kromě jídla vás čeká i živá hudba a možnost výběru z bohaté nabídky vín, které dokonale doplní váš gastronomický zážitek. Rezervace je nutná.

Kampa Park Restaurant, Na Kampě 523/8b, Praha 1

Štědrovečerní večeře se bude na Kampě podávat v podobě degustačního menu. Cena je 2950 Kč.

 • Kaviár ze pstruha se zakysanou smetanou, řeřichou a křupavou pohankou
 • Uzený losos s křenovým créme fraiche, marinovanou šalotkou, křepelčím vajíčkem a brioškou
 • Pečená treska se zeleným chřestem, krémovou tapiokou a omáčkou beurre blanc s koprovým olejem
 • Wagyu hovězí líčka s lanýžovými Hasselback bramborami, karotkovým pyré a Bordelaise omáčkou
 • Choux au Craquelin s krémem Chantilly, jablečným kompotem a zmrzlinou z bio akátového medu

Zkrátka nepřijdete ani na Boží hod a na Štěpána. Toto sváteční menu se bude podávat 25. a 26. prosince 2023 za 1950 Kč a najdete na něm:

 • Uzený losos s křenovým créme fraiche, marinovanou šalotkou, křepelčím vajíčkem a brioškou
 • Wagyu hovězí líčka s lanýžovými Hasselback bramborami, karotkovým pyré a Bordelaise omáčkou
 • Choux au Craquelin s krémem Chantilly, jablečným kompotem a zmrzlinou z bio akátového medu

The Monkey Bar, Opletalova 1402/21, Praha 1 

Brunch nebo snad raději večeře. V Monkey baru uspokojí všechny. 

Vánoční Brunch v džungli 

Kdy: 24. a 25. prosince od 12:30 do 15:30 v The Monkey Bar. 

Užijte si nezapomenutelnou hostinu s "all you can eat" brunch menu, neomezenými koktejly, svátečními dezerty a funky atmosférou plnou vánoční hudby. Zapomeňte na stres z vaření a úklidu a nechte se hýčkat týmem The Monkey Bar. 

Vánoční večeře v džungli 

Kdy: 24. a 25. prosince od 18:00 do 22:00. 

Prožijte sváteční čas v jedinečné atmosféře městské džungle, kde vám náš talentovaný šéfkuchař Nenad Jovanović a bar manažer Benedikt Houda připraví kulinární zážitky s párováním vynikajících koktejlů a vín. Čeká na vás bohaté menu s lahodnými chody a slavnostními koktejly, vše doprovázené živou hudbou. Užijte si nevšední vánoční večeři a nechte se pohltit magickou atmosférou The Monkey Baru.

 

La Boca Restaurant, Truhlářská 1114/10, Praha 1

Vánoce v La Boce budou. Přijďte si do La Boca pochutnat na štědrovečerní večeři.

Restaurace Obecní dům, náměstí Republiky 1090/5, Praha 1

Vánoce s Restaurací Obecní dům

Letos si v “Obecňáku” na Vánoce a Nový rok připravili hned několik speciálních akcí. Otevřeno bude jako obvykle.

 • 10.12.2023 bude adventní brunch, který zahrnuje neomezenou konzumace vína, piva, nealkoholických nápojů navíc s živou klavírní hudbou. Cena brunche je 1 590 Kč, děti do 10 let 690 Kč, děti do 6 let zdarma.
 • vánoční večeře v podobě 4chodového menu přímo 24. prosince 2023
 • 24.-26.12.2023 Vánoční nabídka a la carte
 • 31.12.2023 Silvestr v Restauraci Obecní dům
 • na Nový rok 2024 bude čočka s uzeným a vajíčkem 

A jako každý rok pečou jejich skvělí cukráři vánoční cukroví a vánočky. V nabídce mají navíc podobně jako loni i vaječný koňak. 

Pivnice Obecní dům, náměstí Republiky 1090/5

Co si připravila jedna z nejkárnějších pivnic možná na celém světě?

 • vánoční večeře v podobě 4chodového menu přímo 24. prosince 2023
 • 24.-26.12. Vánoční nabídka a la carte
 • 31. 12. Silvestr v Restauraci Obecní dům
 • na Nový rok 2024 bude čočka s uzeným a vajíčkem 

A jako každý rok pečou jejich skvělí cukráři vánoční cukroví a vánočky. V nabídce mají navíc podobně jako loni i vaječný koňak. 

Praha 2

Praha 3

Restaurace U Vodárny, Korunní 75, Praha 3

Nechce se vám na Vánoce vařit? Restaurace U Vodárny přijímá objednávky na Vánoční menu:

 • 0,33 l Vánoční rybí polévka s jikrami a mlíčím 55,- 
 • 150 g Smažený kapr s bramborovým salátem, citrón 169,- 
 • Celé menu: 210,- Kč

Sváteční večeře bude k vyzvednutí 24.12. do 14:00 hod a u té příležitosti si můžete dát třeba jedno od cesty. 

Praha 4

Bar-B-Q Restaurace by Bejk Buu, Komořanská 2229/49, Praha 4

Pravé Vánoce prý nezačnou, dokud maminka neřekne, že se na to všechno může vy__at. Ondra z Bar-B-Q má naštěstí řešení, a to se jmenuje VÁNOCE BEZ STAROSTÍ. Vybírat a objednávat můžete osobně, na Facebooku nebo e-mailem z následující nabídky:

 • Krémová rybí polévka 195 Kč /1 l
 • Houbový Kuba z hříbků 280 Kč / 1 kg
 • Filet z kapra obalený 135 Kč / 200 g
 • Vepřový řízek obalený 105 Kč / 200 g
 • Kuřecí řízek obalený 105 kč / 200 g
 • Domácí bramborový salát 220 Kč / 1 kg
 • Žemlové knedlíčky 5 Kč / 1 ks

Restaurace Esprit, Na Pankráci 1684/15, Praha 4

Nově zrekonstruovaná restaurace Esprit se nachází v hotelu Holiday Inn v Praze na Pankráci a na Vánoce si připravili tematický Adventní brunch (10.12.2023)

Na brunchi se hosté mohou těšit na:

 • bohatý tematický bufet ze specialit z masa a ryb, sushi a sweet bar,
 • neomezenou konzumaci vybraných vín, pivo a nealkoholické nápoje,
 • dětský koutek s hosteskou,
 • parkování a Wi-Fi zdarma,
 • slosování o atraktivní ceny

Kromě toho si můžete zajít na Vánoční menu, které nabízí hned ve 3 variantách:

MENU 1 za 740 CZK 

 • Vánoční rybí polévka s máslovými krutony 
 • Řízek z vepřové panenky s tradičním bramborovým salátem  
 • Jablečný závin s ořechovou zmrzlinou 

MENU 2 za 890 CZK 

 • Bramborový krém s houbovými knedlíčky 
 • Pečená krůta, houbový kuba, dýňové pyré s badyánem, pečená kořenová zelenina, omáčka 
 • Kokosový cheesecake s karamelizovanými oříšky 

MENU 3 za 1160 CZK 

 • Krémová dýňová polévka se zázvorem a kokosovým mlékem 
 • Kuřecí terina s foie gras, omáčka z portského vína 
 • Toffee pudding s višněmi a omáčkou z červeného vína 

Před hotelem bude navíc od 21. – 26. 12. 2023 Esprit Vánoční trh s malým vánočním pohoštění před hotelem. Užijte si Vánoce s Espritem.

Bejk Buu, Sofijské náměstí 3404/3, Praha 4

Budou letos Vánoce v klidu? Podle Bejk Buu budou! Bejk Buu se o to totiž postará. Jako každý rok se v Bejk Buu postarají o vaši Vánoční pohodu. Připravili si pro vás nákupní karty, které si vyplníte předem a oni pro vás připraví nejčerstvější balíček dobrot. Objednávat můžete osobně, na Facebooku nebo e-mailem.

 • Krémová rybí polévka 195 Kč /1 l
 • Houbový Kuba z hříbků 280 Kč / 1 kg
 • Filet z kapra obalený 135 Kč / 200 g
 • Vepřový řízek obalený 105 Kč / 200 g
 • Kuřecí řízek obalený 105 kč / 200 g
 • Domácí bramborový salát 220 Kč / 1 kg
 • Žemlové knedlíčky 5 Kč / 1 ks

Na Štěpána zde budou navíc probíhat Štěpánské hody, tak se stavte.
 

 

Rest, Podolské nábřeží 34/6, Praha 4

Restaurace Rest pro vás opět chystá několik akcí:

Vánoční trhy se konají na zahrádce v restauraci od 21. do 23. prosince, otevřeno bude od 11:00 do 20:00. Každý den se můžete těšit na koncerty, které začínají v 17:30. Na trzích si můžete zakoupit kapry přímo z rybníkářství Mýškovice, a to včetně kompletního servisu, jako je filetování. Dále nabízí svařák a čerstvé kapří hranolky. K dostání budou také vánoční stromky z Beskyd a dárky z charitativních dílen Modrý klíč a Borůvka. Pro ty, kdo hledají dárky na poslední chvíli, je připravena nabídka od Moje Hygge. Vouchery na kapry jsou již nyní v prodeji. 

 • na Štědrý den budou mít otevřeno od 11:00 do 15:00
 • můžete zde oslavit i Silvestra, otevřeno bude do půlnoci
 • samozřejmě proběhne i novoroční čočka

 

Praha 5

U Váhy měšťanský hostinec, Nádražní 46/88, Praha 5

Tak tohle bude velké. Na Smíchově mají novinku. Jedná se o archivní destilát měšťanského hostince s názvem Váhovice. Péťa a Andělka poctivě ochutnávali, testovali a vybrali pro vás to nejlepší. Tento skvost mezi alkoholy potěší jako vánoční i novoroční dárek. Fyzicky bude k dispozici od 22. prosince, ale předobjednávky přijímají už nyní. 

Řecká restaurace FILEMA, Musílkova 568/35, Praha 5

Zajímá vás, jak chutnají pravé řecké Vánoce? V restauraci FILEMA si pro vás na celý prosinec připravili speciální vánoční menu plné autentických řeckých lahůdek! 

Praha 6

Chorvatský mlýn, Horoměřická 2575/3a, Praha 6

K Vánocům ryby patří a v Chorvatském mlýně je umí na jedničku. Tak si pojďte vychutnat čerstvé vánoční rybí menu.

Vánoční menu

 • Předkrm: Tatarák z jaderské ryby s mangem a s avokádem
 • Polévka: Krémová rybí s grilovanou krevetou a česnekovými krutony
 • Hlavní chody: Filé z ryby Sv. Petra, ‚‚Parisien" bramborové pyré, zeleninový salát
 • Dezert: Oříškové semifredo s karamelem

Praha 7

Praha 8

Pivo Karlín, Pernerova 691/42, Praha 8

K Vánocům rozhodně patří vaječňák. Ať už k popíjení nebo jako dárek. Stavte se v pivu Karlín pro jednu hezkou lahvičku. Nebo třeba dvě.

Restaurace Rodr, Klapkova 34, Praha 8

Víte, jaké tři věci potřebujete ke skvělým Vánocům z Restaurace Rodr? Rybí polévku, vaječňák a cukroví. A všechno hezky česky a poctivě.

 • TRADIČNÍ RYBÍ POLÉVKU pro vás s láskou připravujá již 31. rokem. Můžete si jí vzít s sebou a vychutnat si ji v klidu doma.
 • VAJEČNÝ LIKÉR, se kterými to teprve budou pravé Vánoce.  Cena 280 Kč za 0,55 l.
 • CUKROVÍ, k jehož výrobě používají zásadně máslo. Objednávat můžete 0,5 kg za 650 Kč nebo 1 kg za 1100 Kč. Těšit se můžete na: vanilkové rohlíčky, pracny, vosí hnízda s marcipánem, linecké cukroví, plněné ořechy, kávové cukroví, plněná citronová kolečka, oříškové láskonky s griliášem, pistáciové stromečky.

Objednávejte přímo v restauraci nebo na telefonu: 606 669 859.

Castle Residence, Květinářská 755, Praha 8

Vánoční take away

Vánoce mají být svátky hlavně klidu (a v klidu). A nejvíce klidu si užijete, když delegujete jisté činnosti. Třeba vaření. Představte si, že si vyberete z vánoční menu. Vybrané položky objednáte v Castle Residence a vyzvednete. A to by bylo, aby nebyly šťastné a veselé.

Praha 9

Léta Páně, Národních hrdinů 2, Praha 9

Synonymum Vánoc bez stresu jsou Léta Páně. Můžete si totiž objednat už hotové a předpřipravené jídlo, abyste nemuseli svátky trávit u plotny. Samozřejmě si ale vánoční menu můžete vychutnat i v restauraci. Nebude chybět kapr, šneci, vinná klobása a ani kuba.

Počernický pivovar, Národních hrdinů 2, Praha 9

Tady se jedeme Amerika! Pečená krůta neboli pravá americká hostina. Samozřejmě vám vše rádi zabalí i s sebou. K tomu nebude chybět ani pivo. Vánoční Red Brown ALE u kterého když ho sládci vařili zpívali koledy.

Pizza a Pasta Restaurant Al Mulino, Národních hrdinů 2, Praha 9

Kde jindy uctít Advent plody moře než v této počernické ristorante. Od 1.12. tak frčí akce prosincové dary moře. Každý týden představí nové menu postavené na tom, co přivezou rybáři. Vždy čerstvé a dokonale připravené. 

Praha 10

mimo Prahu

Olivův pivovar, Za Radnicí 739, Dolní Břežany

Co takhle vypadnout z Prahy a užít si pohodové Vánoce v Dolních Břežanech. Od 8.12 do 30.12. 2023 si můžete v Olivově pivovaru objednat speciální vánoční menu. 

 

 

 

 

 

 

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také