Co se děje
Článek

"Beru festival jako velkou výzvu, nesmím návštěvníky zklamat," říká Mirka Kverková, organizátorka Whisky Life! Prague

Whisky Life! Prague už ťuká na dveře i na whiskovky. A tak jsme vyzpovídali organizátorku festivalu Mirku Kverkovou. Ta je sice v roli festivalového organizátora nováčkem, ve světě whisky ale zkušenou matadorkou, a to nejen ve své Whiskerii

O festivalu už jsme psaly, Mirka byla I hostem našeho #GASTROTALKu, nyní vám ale nabízíme spojení obojího v následujícím rozhovoru. 

Jaký byl hlavní impuls k tomu, abyste se zapojila do organizace Whisky Life Prague?

Nešlo o impuls, ale o nabídku ze strany bývalé organizátorky Marty van Leeuwenové. Popravdě mě velmi zaskočilo, když jsem se dozvěděla, že festival přebíráme. 

Jaké výzvy s sebou přináší organizace tak velkého eventu a jak se s nimi vypořádáváte? 

Upřímně. Je to můj první ročník v pozici organizátorky a jsem překvapená a zaskočená ze všeho. Beru festival jako velkou výzvu ve smyslu, že nesmím návštěvníky ani vystavovatele zklamat.

Můžete se podělit o nějaký nezapomenutelný moment z předchozích ročníků festivalu? 

Každý ročník byl nezapomenutelný. Je krásné vidět tolik milovníků whisky, ale i těch, kteří cestu k whisky teprve hledají na jednom místě. Nezapomenutelné je zajisté i to, že na festival zavítali velké osobnosti jako třeba Jim Murray nebo Billy Walker.  

V čem je podle vás whisky festival Whisky Life Prague jedinečný oproti ostatním podobným akcím? 

Na jednom místě ochutnáte mnoho, téměř nekonečné množství, druhů whisky a popovídáte s odborníky. Zároveň se letos můžete těšit i na whisky drinky a pro ty, kteří nechtějí degustovat jen whisky bude možné si dát i prosecco.

Co všechno návštěvníky festivalu čeká a co by si rozhodně neměli nechat ujít? 

Návštěvníci se mohou těšit na sedmnáct masterclassů. Ty budou vedené předními osobnostmi české i zahraniční whisky scény.  Dále budou moci ochutnat „new makes“ z českých palíren, které v budoucnu plánují svou whisky vydat. Zahrát si deskovou hru The Whisky Game přímo s tvůrci. Dále jsou do pátečního programu přidány půlhodinové semináře se Zdeňkem Kortišem, Kennym Mcdonaldem, Raphaëlem Cristini nebo Thomasem O´Brienem. Festival bude mít i hudební vystoupení Toma Cortése a samozřejmě bude i dudácké vystoupení.

Jaký druh whisky bude na festivalu k dispozici? 

Ochutnat budete moci různé druhy whisk(e)y od single malt, blend, blend malt ze Skotska, Irska, Německa, Japonska dále bourbony a whiskey z USA.

Jak se vybírají destilérie a značky, které se festivalu účastní? Existuje nějaký výběrový proces? 

Žádný výběrový proces není. Velmi rádi vítáme každého whisky distributora/palírny.

Whisky Life Prague je známý svou jedinečnou atmosférou. Jak se vám daří vytvářet tak specifické a příjemné prostředí? 

Atmosféru vytváří samotní návštěvníci a vystavovatelé. Whisky svět je velmi vstřícný a zároveň jsou všichni jako jedna rodina. Je to hodně podobné, jako ve světě pivovarském.

Můžete nám něco říct o masterclasses, které jsou součástí festivalu? Co by měli účastníci očekávat? 

Masterclass je řízená degustace, která je pod vedením odborníka. Při této hodinové degustaci se dozvíte nejen historii a zajímavosti dané značky whisky, ale také při ní vybrané vzorky degustujete.

Co byste vzkázali lidem, kteří se whisky festivalu účastní poprvé?

Nebojte se přijít. Je to příležitost se dozvědět a ochutnat whisky, protože nejlépe chutná právě ve společnosti. Whisky je společenský druh destilátu a pokud budete naslouchat, odvděčí se vám.

Jaký význam má pro vás a pro celý tým podpora od sponzorů a partnerů festivalu? 

Podpora partnerů a sponzorů je při každém pořádání velkých akcí důležitá. Letos máme velkou podporu od Wine Management, Rejdilek, GastroIN.

A na závěr, jaké jsou vaše plány a vize pro budoucnost whisky festivalu Prage Life Prague? 

Ráda bych Whisky Life! Prague za pár let viděla na úrovni festivalů, které se konají v jiných zemích. Vizí mám hodně a mým zřejmě největším cílem je dostat Česko do hledáčku nejen zahraničních návštěvníků, ale také palíren. 

 

My Rejdilky už se festivalu nemůžeme dočkat. A co vy? Uvidíme se?
 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také