Co se děje
Článek

Kam na byznys lunch neboli ten nejlepší pracovní oběd

Každý, kdo se pohybuje v obchodní sféře, se dříve či později setká s pojmem business lunch. Ale co to vlastně znamená? Proč je tak populární a jaký význam má v obchodním světě? V následujícím článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o obchodních obědech, od definice, přes výběr správného místa, až po etiketu a doporučení nejlepších restaurací.

Co je to business lunch?

Business lunch, neboli obchodní oběd, je formální či neformální setkání dvou či více lidí, které má za cíl prodiskutovat obchodní témata, uzavřít dohody, posílit vztahy nebo se seznámit v profesním kontextu. Tento typ oběda kombinuje stravování s obchodními aktivitami, přičemž každý aspekt má svou důležitost.

Když se řekne business lunch, každému si jistě vybaví menu obsahující předkrm, hlavní chod a dezert. A přesně tak to má být.

Proč pozvat klienta na business lunch?

 • Neformální prostředí: Restaurace či kavárna mohou vytvořit pohodlnější a méně formální prostředí než kancelář, což může pomoci vytvořit pozitivní a produktivní atmosféru.
 • Vytvoření vztahu: Oběd s obchodním partnerem nebo kolegou může posílit osobní vztahy a zvýšit vzájemnou důvěru.
 • Změna prostředí: Výjezd mimo kancelář může být osvěžující a může podněcovat kreativitu a nové nápady.
 • Na co si dát pozor při výběru místa a jídla?
  Atmosféra: Vyberte si místo, které je klidné a vhodné pro obchodní konverzaci. Rušné restaurace můžou znesnadnit komunikaci.
 • Lokalita: Měli byste zvážit geografickou polohu obou stran. Místo by mělo být snadno dostupné pro všechny účastníky.
 • Rozmanitost jídelního lístku: Vyberte si restauraci s různorodým menu, aby všichni hosté našli něco, co jim bude chutnat. Zároveň by měla být nabídka přizpůsobena dietním omezením či speciálním stravovacím potřebám.
 • Rychlost a kvalita služeb: Čas je často drahý, proto je důležité, aby jídlo bylo servírováno včas a obsluha byla profesionální.

Doporučení:

 • Přijďte včas. Je to slušnost! Pokud víte, že máte zpoždění, informujte dotyčného.
 • Vyhněte se kontroverzním tématům: Během obchodního oběda se vyvarujte diskusí o politice, náboženství či dalších citlivých tématech.
 • Zjistěte si, zda váš klient či obchodní partner není třeba vegetarián, vegan, alergik nebo celiak. Zároveň nakoukněte do kalendáře, zda neslaví svátek či narozeniny. V obchodním světě se většinou dá, přes veřejný obchodní rejstřík firem, tato informace vyhledat. Vyhnete se počátečnímu trapasu.
 • Obecně platí, že účet by měl zaplatit hostitel. Pokud je to společné setkání, můžete se dohodnout na dělení účtu předem.
 • Respektujte etiketu: I když je obchodní oběd méně formální, stále byste měli respektovat základní pravidla stolní etikety.

Kam vyrazit? Jako vždy pro vás máme osvědčené tipy!

BRASSERIE THE JULIUS, Senovážné náměstí 993/3, Praha 1

V centru Prahy zkuste neminout tenhle parádní podnik. Každý den mají na poledním menu kromě polévky dne a dvou dezertů také na výběr několik hlavních chodů. Ochutnat můžete třeba králičí stehno, burger z trhaného masa s uzenou BBQ omáčkou nebo mušle na bílém víně.

Může jít o obrázek ossobuco 

Monkey Bar, Opletalova 1402/21, Praha 1

Monkey Bar je skvělé místo. Luxusní, ale ne upjaté se skvělou kuchyní. Za tímto kulinářským uměním stojí šéfkuchař s bohatými zkušenostmi z celosvětově uznávaných restaurací oceněných hvězdami Michelin. Tady nešlápnete vedle. 

 

CJ26 Restaurace, Grafická 446/26, Praha 5-Smíchov

Polední menu v tomto podniku má styl a vaše obchodní partnery nabídka jistě nadchne. 

Může jít o obrázek kroketa a hráškové pyré

Field Restaurant, U Milosrdných 12, 110 00 Staré Město

Michelinská restaurace šéfkuchaře Radka Kašpárka je další skvělou volbou. Vybrat si můžete přes oběd mezi dvou a tříchodovým menu.


 

Cafe Graf, Palackého 740/1, Praha 1

Poloha v centru Prahu je pro pracovní obědy naprosto stvořená. Na denní menu najdete třeba tortelli tartufo e monte veronese, krémovou česnečku, hovězí maďarský guláš s bramboráčky, vepřovou panenkus pepřovou omáčku a pečenou sezónní zeleninu, kuřecí mletý karbanátek se sušenými rajčaty a gorgonzolou, čočkový dhal s jasmínovou rýži nebo grilovaný halloumi sýr na listovém salátu.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Restaurace Obecní dům, náměstí Republiky 1090/5, Praha

V Obecním domě uděláte dojem nejen prostředím, ale především kuchyní. Moderní česká kuchyně a výborně ošetřené plzeňské pivo budou základem pro vaše setkání.

 

Al Mulino, Národních hrdinů 2, Praha 9

Vneste do obchodního jednání trochu té Itálie. Myslíme tím samozřejmě špičkovou italskou kuchyni. Kdo by odolal specialitám apeninského poloostrova, dokonalé pastě, čerstvým mořským plodům nebo lahodné pizze.

 

 

Restaurace Sezóna, Na Chvalské tvrzi 1, Praha 9

Udělejte dojem v doprovodu toho pravého kulinářského zážitku v podobě pokrmů z čerstvých a kvalitních surovin v srdci areálu Chvalské Tvrze. Protože čerstvost je základ.

V závěru je důležité si uvědomit, že business lunch je příležitostí k vytvoření a upevnění obchodních vztahů. Správně zorganizovaný obchodní oběd může být klíčem k úspěšnému obchodnímu partnerství. Držíme palce a dobrou chuť.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také