Co se děje
Článek

Jak má vypadat správný teambuilding a čeho se naopak vyvarovat?

Úspěšný teambuilding je ten, který si zaměstnanec nenechá ujít.

Teambuilding. Slovo, které v některých zaměstnancích budí hrůzu a u jiných nadšení

Ať je to tak či tak, teambuildingy jsou nepostradatelnou součástí většiny firemních kultur.  Firmy pochopily, že pracovní výkonnost souvisí s celkovou atmosférou na pracovišti a snaží se formou podnikových akcí posilovat vzájemné dobré vztahy v kolektivu.

Naše teambuilding tipy 

Trendem poslední doby jsou především zážitkové firemní akce. Pokud možno, co nejvíce adrenalinové zábavy spojené s následnou relaxační činností. Co však platí jinde, nemusí platit na vaše lidi.

Teambuilding

Co chtějí u vás v práci?

Plánujete něco podobného uspořádat? Proč ne. Pro úspěch společných aktivit je důležité, abyste přihlédli k tomu, co preferují vaši zaměstnanci či kolegové. 

Jak zjistíte, co by je chytlo za srdce? Čeho by se rádi zúčastnili? Uspořádejte anketu, nechejte lidi hlasovat pro jednu z nabízených variant, ptejte se.  Ne všichni touží po dobrodružství, a ne všichni jsou fyzicky zdatní, aby zvládli lezení po skalách. Možná zjistíte, že většina z nich bude spokojená, když je pozvete třeba na kurz vaření piva do pivovaru nebo pro ně zorganizujete Family day.

Inspiraci na vhodná místa na teambuilding najdete v článku:

TIPY NA NEJLEPŠÍ MÍSTA PRO FIREMNÍ AKCE

Než se pustíte do organizování firemní akce, ujasněte si několik věcí

1. Co je účelem?

 Cílem může být:

  • Stmelování kolektivu 
  • Podpora loajality k firmě
  • Motivace k většímu pracovnímu nasazení
  • Odměna pro zaměstnance
  • Interaktivní forma vzdělávání

2. Jak velký je rozpočet?

Udělejte si jasnou představu o vašich finančních možnostech.  Pro kolik lidí akci plánujete? Chcete jednodenní akci v místě nebo odjedete relaxovat za hranice města na několik dní? Nevěšte hlavu do klína, pokud máte příliš nízký rozpočet. Skvělou firemní akci můžete vykouzlit i za pár korun. Jen bude z vaší strany potřeba větší kreativity.

3. Kde bude akce probíhat?

Dalším krokem bude výběr vhodného místo. Kde a kdy bude teambuilding probíhat, volte s ohledem na zvolený formát akce. Budete hledat podniky ve městě nebo si uděláte výjezdní zasedání?

Často se jedná o outdoorové aktivity, které patří do přírody.  Můžete společně vyrazit na hory, k vodě, na sportovní hřiště.  Ale jsou i firemní akce, jako je třeba kulinářský teambuilding nebo večerní posezení s cimbálem, které se odehrávají ve vnitřních prostorech. Oblíbené jsou řízené degustace alkoholických nápojů nebo výjezdní zasedání spojené s pobytem ve wellness.

V případě vícedenních aktivit vás čeká výběr vhodného ubytování. Opět vybírejte s ohledem na charakter celé akce a nastavení vašich zaměstnanců.  Můžete si vybrat jakýkoliv hotel či penzion, chalupu po prarodičích, kemp nebo se vzdát pohodlí a přespat ve stanu či pod širákem. 

Nebo se můžete porozhlédnout po resortech specializujících se na pořádání teambuildingů. Výhoda těchto zařízení je v tom, že vám uspořádají firemní akci na klíč. Nemusíte se o nic starat, vše zařídí v místě.

4. Čím pojedeme?

Pokud se rozhodnete uspořádat akci mimo Prahu, budete řešit způsob dopravy na místo určení. Zajistíte pro zaměstnance soukromý autobus? Pojedete hromadnou dopravou? Dopraví se po vlastní ose?

5. Jaký bude doprovodný program?

U několikahodinových akcí odpadá starost s doprovodným programem. V případě výjezdního zasedání už musíte vymyslet další možnosti odreagování. Školení odpoledne skončí, jak se zaměstnanci zabaví na zbytek dne? Oblíbené jsou společné výlety, masáže, večerní posezení v restauraci, sportovní turnaje.

Teambuilding

6. Zvládnete teambuilding zorganizovat svépomocí?

Po vyjasnění všech požadavků popřemýšlejte nad tím, zda je ve vašich silách zorganizovat celou akci ve vlastní režii.  Když zjistíte že ne, vezměte si na pomoc specializovanou agenturu, která má s pořádáním firemních akcí zkušenosti.

Teambuilding

Nenuťte všechny do všeho

Máte hotovo? Prověřte si, jestli jste opravdu zvolili formát, který bude všechny bavit. Pro úspěšný   teambuilding je důležitá pozitivní atmosféra a dobrá nálada. Přínosem společných firemních aktivit by mělo být utužování kolektivu a s tím související následná efektivnější spolupráce mezi kolegy i zvýšená produktivita práce. Pokud se teambuildingu účastní lidé pouze z povinnosti, zůstane akce bez většího efektu.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také