Co se děje
Článek

Kam v Praze na 1. máje?

Neseďte na 1. máje doma - přinášíme vám několik tipů, kam vyrazit.

1. květen - Svátek práce je sice mezinárodním dnem připomínajícím vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu roku 1866, avšak není lepší si v tento den připomenout slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce? Zapomeňte proto na prvomájové průvody a užijte si volno pohodově.

Vypravte se s námi na jedinečnou tour po Praze. Naplánovaly jsme pro vás kompletní program na celý den. Jdeme na to!

Snídaně je základ dne

Co by to bylo za den plný lásky bez dobrého startu. Začněte skvělou snídaní v krásném prostředí restaurace Adele Restaurant & Bar. Snídaně probíhá formou bufetu a najdete na něm všechno, co si jen dokážete představit a ještě mnohem víc. Sklenička mimózy nesmí chybět. Jste nasnídaní? Jdeme dál.

Potřebujete trošku vytrávit? Pojďte se projít uličkami Starého Města. Taky vám klikaté uličky přijdou takové tajemné až romantické? A až budete u Novotného lávky, zastavte se a nakoukněte do Restaurantu Tři Grácie. Dejte si něco na zub a užijte si ten krásný výhled. 

Romantické vyznání

Chcete vnést do vašeho dne trochu latinskoamerického temperamentu? Přejděte Karlův most (btw co takhle žádost o ruku přímo na této kamenné památce?) a na Maltézském náměstí navštivte jednu krásnou restauraci s ještě krásnější zahrádkou. Jejich margharita je vyhlášená! Řekněte jí ANO. Tak na zdraví! Mimochodem v El centru si pochutnají i vegani nebo ti, kteří nemohou lepek.

Oběd na Kampě

Dnešní den si žádá něco speciálního. A oběd v Kampa Park Restaurantu je přesně takový. Hýčkejte své chuťové pohárky lahodným snoubením vína a pokrmů stejně jako si hýčkáte svou lásku. 

Svátek růžových vín na Svatováclavské vinici 

Každý rok se 1. května koná na Pražském hradě Svátek růžových vín z Moravy a Čech, který přináší radost, lásku a romantiku. Na návštěvníky čekají desítky vzorků vín od dvaceti různých vinařství. A růžové víno s k lásce krásně hodí.

Růžové víno

Vrch Petřín - místo pro zábavu i odpočinek

Dokážete si představit První máj bez návštěvy Petřínského vrchu? Ten nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Tady pár informací, abychom nasytily i vaše zvídavé já. Petřín je 327 metrů vysoký kopec v centru Prahy. Výraznou dominantu Prahy tvoří hlavně od pravého břehu Vltavy. Petřín tvoří hlavně pískovcové skály, proto se zde od pradávna těžila opuka. V běhu staletí změnil mnohokrát název: Petřín, Hora, Kopec, Vrch sv. Vavřince. Díky velkému množství skal se místu údajně začalo říkat Petřín. V blízkosti kostela sv. Vavřince stávalo popraviště. Po zbudování Hladové zdi se přesunulo na protější Vítkov.

Nejoblíbenější způsob, jak se na vrch Petřín dostat, je lanovkou. Jedná se o nejstarší pozemní lanovku u nás a měří 510 metrů. Nejtypičtějším bodem Petřínského vrchu je bezesporu Petřínská rozhledna. Veřejnosti slouží již od roku 1891 a můžete ji navštívit celoročně. Petřínský vrch je protkán 18 podzemními štolami, z nichž štola XXII je dokonce přístupná. Můžete v ní zhlédnout výstavu fotografií z Podzemní Prahy. Nachází se v Lobkovické zahradě těsně u tzv. vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz. Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Na Petříně najdeme také Strahovský kláštěr s historickou knihovnou nebo Letohrádek Kinských s národopisnou expozicí.

Přemýšleli jste někdy, proč se páry chodí líbat právě na Petřín? Původ této tradice není známý, ale vysvětlení můžeme najít hned několik:

  • studánka Petřínka je napájená pramenem s léčivými a afrodisiakálními účinky (mrk, mrk)
  • nachází se tu spousta kvetoucích třešní, tzn. ideálních stromů pro májovou líbačku
  • socha Karla Hynka Máchy, on sice úplně romantický typ nebyl, jeho báseň "Máj" je ale dílem romantismu

Petřín

Kultura na Andělu

S blížící se 18. hodinou by to chtělo trochu té kultury. Seběhněte z Petřína a stavte se na Andělu v bistru Le Camille, kde proběhne vernisáž výstavy mozaikářky Pavlíny Pecko s názvem LSD (lehce se dotýkat). A přítomen bude i sám Kamil.

Drink s výhledem

A večer vystoupejte se svojí láskou až ke hvězdám. Ideálně se k tomu hodí Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague na Václavském náměstí. Krásný výhled a skvělý drink je přesně to, co potřebují k parádnímu zakončení dnešního dne. No a samozřejmě večeře. Protože láska jednoduše prochází žaludkem. To se ví.

 

After party

A kde dnešní tour zakončíme? Vyhněte se druhomájové opici a navštivte opici už prvního. Městská džungle The Monkey Bar a jejich skvělý nápojový lístek se vám bude tak líbit, že nebudete chtít odejít.

Inspirovali jsme vás?

 

 

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také